Thursday, September 20
12:00 PM -
1:00 PM
POPULATION HEALTH: The Criminalization of Mental Illness and the Medicalization of Crime as Social Determinants of Health
Seth Prins, PhD
180 Madison Ave, Room 314

1:30 PM -
2:30 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Recruitment
Uri Ben-David
Smilow 1st Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:30 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Institute Seminar: Adam Dewan, PhD, Florida State University
Adam Dewan
Science Building 1220 Conference Room

 
Friday, September 21
7:00 AM -
8:00 AM
NEUROSURGERY: Neurosurgery Spine Conference
Alumni Hall A

7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: Hypertrophic Cardiomyopathy: Coals to Newcastle?
Michael Fifer
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds - 2nd Year Fellow Presentation
Seth Blumberg
Coles 101

8:00 AM -
9:30 AM
NEUROSURGERY: Neurosurgery Grand Rounds
Alumni Hall A

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSURGERY: Pediatric Neurosurgery Conference
Kimmel 16th Floor Room 301

 
Monday, September 24
7:00 AM -
7:30 AM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Chiefs Rounds
Joel Schuman,Assumpta Madu
Bellevue Hospital, 462 First Avenue, Ophthalmology Conference room 5N18

7:15 AM -
8:15 AM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Ergonomics Lecture
Heather Livengood
Bellevue Hospital, 462 First Avenue, Ophthalmology Conference room 5N18

7:30 AM -
8:30 AM
ANESTHESIOLOGY: Department of Anesthesiology, Division of Pain Medicine Grand Rounds
Kristoffer G. Padjen
Center for the Study and Treatment of Pain, 240 East 38th Street, 14th Floor, North, Conference Room 14-12

1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Thomas D. Norton,Boris Reizis
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, September 25
7:00 AM -
8:00 AM
DEPT. OF SURGERY: Division of Vascular and Endovascular Surgery Conference
Glenn Jacobowitz, MD
Skirball 3rd Floor Seminar Room

4:00 PM -
6:30 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: 4th Annual Dr. Rodolfo Llinas Lecture
Huda Yahya Zoghbi
Farkas Auditorium

 
Wednesday, September 26
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Oriana Cohen
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

9:00 AM -
10:00 AM
POPULATION HEALTH - DIVISION OF BIOSTATISTICS: Biostatistics Seminar Series
Chuck Cleland
180 Madison Avenue, 3rd Floor Conference Room - 314

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Group Meeting
Edmund Chong
Science Building, Seminar Room SB 103

12:00 PM -
1:00 PM
POPULATION HEALTH: Culturally Adapted Lay Health Worker Intervention to Increase Access to Breast and Cervical Cancer Screening among Muslim Women: Early Results from the MARHABA Study
Nadia Islam, PhD
Translational Research Building, Room 120

 
Thursday, September 27
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Introduction to Fellow Research Projects
Science Building, 720

9:00 AM -
10:00 AM
POPULATION HEALTH: Racial Disparity in Healthcare: The Case of Elective Joint Replacement Utilization
Said A. Ibrahim, MD, MPH, MBA
Translational Research Building, Room 120

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Gali Prag
Alumni Hall B

6:00 PM -
8:00 PM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Pizza with the Professor
Joel Schuman
Bellevue Hospital

 
Friday, September 28
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: Are These Marathons Killing Me?
Paul D. Thompson
Skirball 3rd floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds: 2nd Year Fellow Presentation
Robert Ulrich
Coles 101

8:30 AM -
6:00 PM
SKIRBALL SEMINAR SERIES: The Skirball Institute's 19th Symposium - Mitochondria: the thread of life.
Eight Renowned Speakers - MD,PhDs & PhDs
Farkas Auditorium - NYU Langone Health

 
Monday, October 1
7:00 AM -
7:30 AM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Chiefs Rounds
Assumpta Madu,Joel Schuman
Bellevue Hospital, 462 First Avenue, Ophthalmology Conference room 5N18

7:00 AM -
7:30 AM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Chiefs Rounds
Assumpta Madu,Joel Schuman
Bellevue Hospital, 462 First Avenue, Ophthalmology Conference room 5N18

10:00 AM -
11:30 AM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: From cells to circuits to brain dynamics: lessons from a neural integrator
Emre Aksay
Science Building, SB 103

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, October 2
7:00 AM -
8:00 AM
DEPT. OF SURGERY: Division of Vascular and Endovascular Surgery Journal Club
Glenn Jacobowitz, MD
Skirball 3rd Floor Seminar Room

11:00 AM -
12:00 PM
POPULATION HEALTH - DIVISION OF BIOSTATISTICS: Biostatistics Seminar Series
Nandita Mitra
180 Madison Avenue, 3rd Floor Conference Room - 315

12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Stefano Di Talia
Skirball 4th Floor Seminar Room

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROLOGY: Child Neurology Grand Rounds
Skirball 3rd Fl. Seminar Room

 
Wednesday, October 3
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Facelift/Necklift with Clinical Insights & Case Presentations
Donald Wood-Smith,Ira Savetsky
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Group Meeting
Arka Banerjee
Science Building, Seminar Room SB 103

 
Thursday, October 4
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Varman Samuel
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Kees Murre
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, October 5
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Prem Soman
Skirball 3rd floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled: No Infectious Disease Grand Rounds
N/A
Coles 101

12:00 PM -
6:00 PM
DEPT. OF PEDIATRICS: Pediatric Endocrine Society Annual Meeting
Sally Radovick,Laurie Cohen,Stuart Weinzimer
Smilow Seminar Room

 
Monday, October 8
7:00 AM -
7:30 AM
OPHTHALMOLOGY: Ophthalmology-Chiefs Rounds
Assumpta Madu,Joel Schuman
Bellevue Hospital, 462 First Avenue, Ophthalmology Conference room 5N18

1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Marina Cerrone,Aristotelis Tsirigos
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, October 9
6:00 PM -
7:00 PM
PLASTIC SURGERY: Simultaneous Facelift and Fat Grafting: Combined Lifting and Filling in Rejuvenation of the Face.
Timothy J. Marten
Alumni Hall B

 
Wednesday, October 10
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Richard Sommer
SB 3FL J BLEIBTREU SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Neck Lift: Defining Anatomic Problems and Applying Logical Solutions
Timothy J. Marten
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

12:00 PM -
1:00 PM
EMERGENCY MEDICINE: Emergency Medicine Grand Rounds
Andrew Herring
Bellevue Hospital Center, A building, third floor, A342

 
Thursday, October 11
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
David Keefe
Science Building Auditorium, First Floor

10:00 AM -
11:00 AM
INSTITUTE FOR COMPUTATIONAL MEDICINE: Computational Cancer Seminar Series:
"Integrating multi-omics, Patient-derived
Models and Systems Biology into Cancer Precision Medicine"

Olivier Elemento
Science Building, 1st Floor, Seminar Room 103

 
Friday, October 12
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Craig Thompson
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Saturday, October 13
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: Visiting Professor Guest Lecture Series
Randy Loftus
Skirball 3rd Fl SR

 
Monday, October 15
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Susan A. Murphy
Susan A. Murphy
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, October 17
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Rhinoplasty
Stelios Wilson
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Grand Rounds - TBD (Gyn Onc Division)
Smilow Seminar Room

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Point / Counterpoint: Open vs. Closed Rhinoplasty
Eduardo Rodriguez,Roberto Flores
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Thursday, October 18
2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Jessica Tyler
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, October 19
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Bruce Samuels
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

12:30 PM -
1:30 PM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Special Seminar
Richard Feelders
Science building auditorium, 103

 
Monday, October 22
7:30 AM -
8:30 AM
ANESTHESIOLOGY: Department of Anesthesiology, Division of Pain Medicine Grand Rounds
Jing Wang
Center for the Study and Treatment of Pain, 240 East 38th Street, 14th Floor, North, Conference Room 14-12

1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Shohei Koide,Dan R. Littman
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Maria Barna
Maria Barna
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, October 24
12:00 AM -
5:00 PM
POPULATION HEALTH: Fourth Annual NYU Langone Health Disparities Symposium
Jarrett M. Adams, JD
Farkas Auditorium

7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
David Lubarsky
SB 3FL J BLEIBTREU SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Body Contouring/Tips for Avoiding Outcomes and Avoiding Complications
Michael Chiodo,Nolan Karp
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, October 25
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Richard Flavell
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

3:00 PM -
6:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: NI Special Seminar in Recognition of Dr. Dayu Lin's Promotion to Tenure
Dayu Lin
Science Building, Seminar Room, SB 103

 
Friday, October 26
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
K. Lance Gould
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

12:00 PM -
1:00 PM
SKIRBALL SEMINAR SERIES: Skirball Seminar Series-Rethinking the role of netrin1 in axon guidance: chemotaxis vs haptotaxis?
Samantha Butler
Skirball Institute 3rd Floor Seminar Room

 
Monday, October 29
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, October 30
8:00 AM -
9:00 AM
NEUROLOGY: Neurology Grand Rounds
Alumni Hall A

12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Diane Simeone
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, October 31
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Jessie Yu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
James D. Kindscher
SB 3FL J BLEIBTREU SR

 
Thursday, November 1
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Filip Swirski
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Recruitment
Lilian Kabeche
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, November 2
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Mark Creager
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

10:00 AM -
12:00 PM
CYTOMETRY AND CELL SORTING: DART Cytometry & Cell Sorting Lab: Cytometry 101
Skirball 3rd Fl Seminar Room

 
Monday, November 5
1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Cynthia Chen,Elaine Wilson
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBD
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, November 7
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Susan M Goobie
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Brow Lift, Patient Selection, Incisions, Fixation, and Technical Tips
Neil Vranis,Mark Sultan
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, November 8
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Dusan Bogunovic
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, November 9
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, November 12
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, November 13
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Luciano Marraffini
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, November 14
  REHABILITATION MEDICINE/RUSK INSTITUTE: Snowboarding Injuries
Wayne Stokes
ACC 15h Floor, Resident Library

7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Lawrence C. Tsen
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Composite Tissue Allotransplantation/Clinical Insights & Case Presentations
Michael Sosin,Eduardo Rodriguez
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Grand Rounds - TBD (REI Division)
Smilow Seminar Room

 
Thursday, November 15
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Anthony Ferrante Jr.
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Anindya Dutta
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, November 16
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Jeffrey T. Kuvin
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, November 19
1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Agnel Sfeir,Jane Hubbard
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Kafui Dzirasa, MD PhD
Kafui Dzirasa, MD PhD
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, November 21
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Michael Wajda
SB 3FL J BLEIBTREU SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Facial Reanimation/Clinical Insights & Case Presentations
Adam Jacoby,Mark Smith
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds - Bhavara Pothuri, MD
Smilow Seminar Room

 
Friday, November 23
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled - No Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
N/A

 
Monday, November 26
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Nancy Kanwisher, PhD
Nancy Kanwisher
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, November 27
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Emmanuelle Passegué
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, November 28
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Michael Andreae
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Sulpicio G. Soriano
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:00 AM -
7:45 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Jessie Yu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Chief Resident Presentations #1 & #2
Smilow Seminar Room

9:00 AM -
5:00 PM
INSTITUTE FOR INNOVATIONS IN MEDICAL EDUCATION: Third Annual Medical Education Innovations and Scholarship Day
550 First Avenue - Farkas Auditorium and Alumni Hall B

 
Thursday, November 29
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

 
Friday, November 30
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, December 3
1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Binita Shah,Matthias Stadtfeld
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Feng Zhang
Feng Zhang
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, December 4
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Piali Sengupta
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, December 5
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Microsurgical Principles and Techniques
Jason Yu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Panel: Tips and Tricks for Efficient Dissection and Avoiding Complications
Eduardo Rodriguez,Jamie Levine,Vishal Thanik
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Group Meeting
Shannon Rashid
Science Building, Seminar Room SB 103

 
Thursday, December 6
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Michele Glodowski
Science Building Auditorium, First Floor

10:00 AM -
11:00 AM
INSTITUTE FOR COMPUTATIONAL MEDICINE: Computational Cancer Seminar Series: TBD
Alex Shalek
Science Building, 1st Floor, Seminar Room 103

 
Friday, December 7
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: Blood Pressure Measurement for the Diagnosis and Treatment of Hypertension: Where We Are and What Lies Ahead
Daichi Shimbo
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled - No Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
N/A

 
Saturday, December 8
8:00 AM -
7:00 PM
INSTITUTE FOR COMPUTATIONAL MEDICINE: Conference on Regulatory & Systems Genomics-Dream Challenges
Schwartz Lecture Hall

 
Sunday, December 9
8:00 AM -
7:00 PM
INSTITUTE FOR COMPUTATIONAL MEDICINE: Conference on Regulatory & Systems Genomics
Farkas Auditorium

 
Monday, December 10
8:00 AM -
7:00 PM
INSTITUTE FOR COMPUTATIONAL MEDICINE: Conference on Regulatory & Systems Genomics
Farkas Auditorium

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, December 12
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Lower Extremity (Upper/Middle leg)
Oriana Cphen
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Clinical Cases and Tips for Establishing an Orthoplastic Practice
Pierre B. Saadeh
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Thursday, December 13
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Neil Aronin
Science Building Auditorium, First Floor

9:00 AM -
10:00 AM
POPULATION HEALTH: Population Health Grand Rounds
Alondra Nelson, PhD
Translational Research Building, Room 120

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Eric Meffre
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, December 14
7:30 AM -
9:00 AM
CARDIOLOGY: TBD
Shelby Knowles
Skirball 4th floor seminar room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, December 17
1:00 PM -
2:00 PM
TRANSLATIONAL RESEARCH IN PROGRESS: Translational Research in Progress (TRIP) Seminar
Gregory Morley,Hyung Don Ryoo
New Science Building Ground Floor, Room G-19

4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Elaine Mardis
Elaine Mardis
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, December 19
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Jessie Yu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Chief Resident Presentations #3 & #4
Smilow Seminar Room

 
Friday, December 21
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled - No Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
N/A

 
Wednesday, December 26
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Lower Extremity (Lower Leg)
Z-Hye Lee
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Clinical Insights and Case Presentations - Focus on Exposure for Vessels & Locoregional Options
Vishal Thanik
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Friday, December 28
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled - No Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Wednesday, January 2
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Wound Healing/ Wound Care
Zachary Borab
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Approach to Management of Diabetic Ulcer/Pressure
Ernest Chiu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Friday, January 4
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Monday, January 7
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Virginia Lee
Virginia Lee
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, January 9
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Burn
Rohini Kadle
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: The Search for the Ideal Skin Substitute and Applications for Burn Surgery
Daniel Ceradini
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Thursday, January 10
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Mark M. Davis
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, January 11
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, January 14
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: David Baker
David Baker
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, January 16
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Clinical Lymphedema
Michael Sosin
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Chief Resident Presentations #5 & #6
Smilow Seminar Room

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Panel: Lymphovenous Bypass and Lymph Node Transfer
Mihye Choi,Jamie Levine
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Thursday, January 17
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Anand Vaidya
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Miriam Merad
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, January 18
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

12:00 PM -
1:00 PM
SKIRBALL SEMINAR SERIES: Skirball Seminar Series
Yukiko Yamashita
Skirball Institute 3rd Floor Seminar Room

 
Tuesday, January 22
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Mustafa Khokha
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, January 23
7:00 AM -
7:30 AM
PLASTIC SURGERY: Transgender: Top Surgery
Jessie Yu
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

7:30 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Clinical Insights and Case Presentations with Focus on Initial Patient Consultation, Management of Hormones, and Technical Tips
Rachel BlueBond-Langner
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

 
Friday, January 25
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, January 28
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Seth Darst
Seth Darst
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, January 30
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Ira Savetsky
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Designing Systems to Improve Care
Neel Shah
Smilow Seminar Room

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Group Meeting
Qiuling Li
Science Building, Seminar Room SB 103

 
Thursday, January 31
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

 
Friday, February 1
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, February 4
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Erich Jarvis
Erich Jarvis
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, February 5
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: "When genetics redefines physiology", Gerard Karsenty, MD, PhD
Gerard Karsenty
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Thursday, February 7
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Richard Deckelbaum
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Jakob von Moltke
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, February 8
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, February 11
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Dean's lecture
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, February 13
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
John D. Mitchell
SB 3FL J BLEIBTREU SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, February 14
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Guillermo Umpierrez
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Ramnik Xavier
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, February 15
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Tuesday, February 19
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Alexander Dunn
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, February 20
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Lena S. Sun
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Chief Resident Presentations #7 & #8
Smilow Seminar Room

 
Thursday, February 21
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Kodi Ravichandran
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, February 22
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, February 25
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, February 27
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Ira Savetsky
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, February 28
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

 
Friday, March 1
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled: No ID Grand Rounds
N/A
N/A

 
Monday, March 4
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, March 5
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Peter Jones
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Thursday, March 7
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Andrea Dunaif
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Iliyan Iliev
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Zhiguo Zhang
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, March 8
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: ID Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, March 11
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: James J. Collins
James J. Collins
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, March 12
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Dan Landau
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, March 13
7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

12:00 PM -
1:00 PM
NEUROSCIENCE INSTITUTE: Neuroscience Group Meeting
Brendan Zotter
Science Building, Seminar Room SB 103

 
Thursday, March 14
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Gabriel Victora
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, March 15
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, March 18
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Carlos Brody
Carlos Brody
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, March 20
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
Brian D. Sites
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: FPMRS Division
Smilow Seminar Room

 
Thursday, March 21
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Kenneth Murphy
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, March 22
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, March 25
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Gisela Storz
Gisela Storz
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, March 26
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Herman Steller
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, March 27
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Ira Savetsky
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, March 28
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Carolyn Coyne
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, March 29
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, April 1
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Richard P. Lifton
Richard P. Lifton
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, April 2
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Heather Broihier
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Thursday, April 4
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Simon Fisher
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Jeff Bluestone
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, April 5
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Monday, April 8
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Don Cleveland
Don Cleveland
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, April 9
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Kenneth S. Zaret
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, April 10
7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, April 11
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Sonia Sharma
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: Severy Ochoa Lecture Series
William George Kaelin, Jr.
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, April 12
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Monday, April 15
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Bali Pulendran
Bali Pulendran
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, April 16
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Marc W. Kirschner
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, April 17
7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Chief Resident Research Presentations
Smilow Seminar Room

 
Thursday, April 18
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Endocrinology Grand Rounds
Richard Kibbey
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Eric Vivier
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Richard D. Wood
Smilow 1st Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Richard Wood
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, April 19
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled: No Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
N/A

 
Monday, April 22
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, April 23
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Julie Canman
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, April 24
7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Jordan Frey
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, April 25
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Florian Winau
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, April 26
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, April 29
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, April 30
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Charles Danko
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, May 1
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

 
Thursday, May 2
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Gioacchino Natoli
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

2:00 PM -
3:00 PM
BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR PHARMACOLOGY: BMP Seminar Series
Alberto Ciccia
Smilow 1st Floor Seminar Room

 
Friday, May 3
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Monday, May 6
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, May 8
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Class of 2020 Invited Speaker
Smilow Seminar Room

 
Thursday, May 9
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Jony Kipnis
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, May 10
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, May 13
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Gillian Griffiths
Gillian Griffiths
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, May 15
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, May 16
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Joao Pereira
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, May 17
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infecitous Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, May 20
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Azim Surani
Azim Surani
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, May 22
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Family Planning Division
Smilow Seminar Room

 
Thursday, May 23
12:00 PM -
1:00 PM
IMMUNOLOGY CLUB: To Be Announced
Scott Snapper
Skirball 3rd-Floor Seminar Room

 
Friday, May 24
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled: No ID Grand Rounds
N/A
N/A

 
Wednesday, May 29
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:00 AM -
8:00 AM
PLASTIC SURGERY: Indications/Morbidity & Mortality Conference
Jordan Frey
Smilow Cellar Level (Room SRC06)

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Thursday, May 30
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: Fellow Case Conference
Science Building Auditorium, First Floor

 
Friday, May 31
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
TBA
Coles 101

 
Monday, June 3
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Dean's lecture
TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, June 5
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

 
Thursday, June 6
8:00 AM -
9:00 AM
ENDOCRINOLOGY GRAND ROUNDS: All Fellows - Research Presentations
Science Building Auditorium, First Floor

 
Friday, June 7
7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Cancelled: No ID Grand Rounds
N/A
N/A

 
Monday, June 10
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: TBA
Alumni Hall Classroom B

 
Tuesday, June 11
12:00 PM -
1:00 PM
CELL, DEVELOPMENTAL, AND STEM CELL BIOLOGY SEMINARS: From Cell To Organism: Cell, Developmental, and Stem Cell Biology Seminar Series
Minoree Kohwi
Skirball 4th Floor Seminar Room

 
Wednesday, June 12
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Resident Graduation Presentations
Smilow Seminar Room

 
Friday, June 14
7:30 AM -
2:30 PM
OB/GYN: Graduation and Studdiford Lecture
Smilow Seminar Room

7:45 AM -
8:45 AM
INFECTIOUS DISEASES GRAND ROUNDS: Infectious Diseases Grand Rounds
N/A
Coles 101

 
Monday, June 17
4:00 PM -
5:00 PM
HONORS PROGRAM: Juergen Knoblich
Jueergen Knoblich
Alumni Hall Classroom B

 
Wednesday, June 19
7:00 AM -
8:00 AM
ANESTHESIOLOGY: VISITING PROFESSOR GUEST LECTURE SERIES
SKIRBALL 3rd FLOOR SR

7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: Integrated Care Rounds
Smilow Seminar Room

 
Wednesday, June 26
7:30 AM -
8:30 AM
OB/GYN: NYU Internal Speaker
Smilow Seminar Room


Any questions, problems or suggestions for improvement?
Please email the Webteam.